BIAŁY SZKWAŁ - NA MAZURACH
Biały szkwał- na Mazurach: bardzo rzadko spotykane zjawisko potrafi być nieprzewidywalny a także bardzo niebezpieczny dla żeglarza i osób które znajdują się na wodzie oraz w okolicach jego zasięgu. Mało kto o nim słyszał i wiedział, a jeśli nawet to nie wyobrażał sobie jaka to jest siła natury. Kilka lat temu w 2007 roku na mazurskich jeziorach przekonali się o nim żeglarze oraz dowiedziała się o nim cała Polska. Przykrą wiadomością jest to że biały szkwał na Mazurach pokazał swój gniew. śmierć poniosło 12 osób. Wiele odniosło rany. Szkody materialne liczone były w milionach. Niestety Biały szkwał dał nam do zrozumienia, że żeglowanie po naszych Mazurskich jeziorach nie będzie do końca bezpieczne dopóki nie nauczymy się bronić przed żywiołem. Nagła gwałtowna zmiana pogody , silny wiatr , silne prądy potrafią mazurskie jeziora zamienić w Atlantyk. Zatem, aby wiedzieć, jak się chronić, przed nadchodzącym niebezpiecznym żywiołem opiszemy tu dla Was, czym są szkwały na jeziorach i czym jest biały szkwał.
CZYM JEST SZKWAŁ NA JEZIORACH
Biały szkwał - gwałtowny, silny porywisty wiatr, to jeden z rodzajów szkwału. Według znanego słownika meteorologicznego, nazwa biały szkwał jest zjawiskiem związanym z wielkim faktem, że wielkie chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem bardzo silnego, wiatru nie są zbytnio obserwowane w wypadku białego szkwału. Szkwał pojawia się z błękitnego nieba i dla obserwatorów jest niezwykle nagły. Jedyną wskazówką jest widok zawieszonych w powietrzu kropli wody i załamujące fale widoczne jako białe grzywki.
Określone zjawisko jest jako nieoczekiwany, bardzo nagły wzrost prędkości wiatru minimum 8 m/s od jego prędkości początkowej powyżej 10 m/s. Na wodzie potrafi nawet przekroczyć 9 stopni w skali Beauforta. Charakterystyczna cechą szkwału jest to, że pojawia się gwałtownie i trwa bardzo krótko, maksymalnie kilkanaście minut, a podczas szkwału może wystąpić gwałtowne opady deszczu a nawet gradu.
Szkwał przeważnie powstaje na granicy zetknięcia się dwóch mas powietrza o
znacznej różnicy temperatur Celsjusza.
Nadchodzący szkwał ,można poznać również poprzez widok nisko lecących gęstych chmur burzowych.
SZKWAŁ A ŻEGLARSTWO NA MAZURACH
Jeśli znamy dobrze prawo fizyki i zasady wystąpienia szkwału, działanie siły na jednostkę, oraz mamy umiejętność korzystania z niego, to można powiedzieć, że małe szkwały mają również zalety, w sporcie żeglarskim i ekstremalnym. Może być również wykorzystywany dla pokonania przeciwnika na regatach żeglarskich. Umiejętności żeglarzy w żeglarstwie miedzy innymi polegają na tym, aby mogli skutecznie wykorzystać widoczne szkwały na wodzie podczas regat, zwłaszcza przez małe jednostki. Jednak na szkwały trzeba wyjątkowo bardzo uważać, bo niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi czy nie doświadczonymi żeglarzami, mogą stanowić nawet i śmiertelne zagrożenie.
Natomiast ważna jest obserwacja chmur, które mogą nam skutecznie wskazywać na niestabilność pogodową.
O niestabilnej rosnącej sytuacji mogą nam świadczyć chmury typu tak zwanej Altocumulus Castellanus. Jeśli takie chmury nam pojawiają się na niebie, to 90% wskazuje na to, że wystąpi burza tego dnia, a tak że szkwały. To samo dotyczy też chmur Cumulus Congestus i w dalszym ich ciągu rozwoju Cumulonimbus Calvus. Pojawienie się takich rodzajów chmury w okolicy zbiornika wodnego powinno być dla żeglarza poważnym sygnałem ostrzegawczym. Do ostrzeżenia żeglarza również służą latarnie migającym światłem ostrzegawczym 60 lub czasu zagrożenia 90 uderzeń na minutę. W tym czasie najlepszą decyzją jest natychmiast zakończenie żeglowania i zacumowanie w bezpiecznym najbliższym porcie.
JAK PRZETRWAĆ POD CZAS BIAŁEGO SZKWAŁU:
Przede wszystkim z kokpitu wyciągnąć i mieć zawsze w zasięgu ręki apteczkę ratunkową, która może nam bardzo się przydać do opatrzenia ran.
Jak najbardziej zabezpieczyć telefony komórkowe przed uszkodzeniem, zmoknięciem czy utonięciem, aby wrazi potrzeby można było wezwać pomoc.
Jak najszybszej całkowicie opuścić żagle żeby nie stawiały oporu wiatru.
Podczas zagrożenia niebezpieczniej sytuacji cała załoga powinna być w tym czasie w kokpicie, aby uniknąć utknięcia w kabinie wrazi przewrócenia jachtu.
Polecić załodze obowiązkowo założenie kamizelek ratunkowych.
Sprawdzamy czy zostały zamknięte wszystkie luki, okna, zejściówka do kokpitu nawet wentylacje, aby po ewentualnej wywrotce woda do jachtu przedostawała się jak najwolniej.
Na silniku płynąć pod spodziewaną nawałnicę, aby zyskać przestrzeń do dryfowania z wiatrem.
Do polowy podnieść miecz ułatwiając jednostce dryfowanie z wiatrem. Nie stawiając oporu unikniemy przewrotki.
Jak przed białym szkwałem nie zdążyliśmy wbijać do brzegu natomiast już podczas szkwału trzymać się odrobinę dalej od brzegu ponieważ rosnące fale na brzegu mogą również spowodować wywrotkę jachtu.
BIAŁY SZKWAŁ - MORSKIE OPOWIEŚCI
Biały szkwał jest na tyle ciekawym i wzruszającym niebezpiecznym zjawiskiem, że powstało wiele książek na ten temat. Morskie opowieści żeglarzy którzy mieli styczność i nierówną bohaterską walkę z niebezpiecznym gigantycznym żywiołem. Niestety nie wielu udało
się ujść cało po zderzeniu z białym szkwałem. Żeglarz w „Nędznikach” Wiktora Hugo poniósł porażkę z żywiołem w wyniku czego zatapia ogromny żaglowiec. A w filmie bardzo znanym pod tytułem „Sztorm” z 1961 roku zatapia brygantynę Albatros.
留言