JACHTY NA CZARTER

JACHTY NA CZARTER

JACHTY NA CZARTER – Na morze kuchennymi schodami
Do mojego „pierwszego kapitańskiego” podchodziłem z pewną taka nieśmiałością. Co
więcej, miał się odbyć pod krytycznym okiem mojej lepszej połowy, która wprawdzie wielokroć
przemierzała ze mną Mazury na Carinie czy Venusce ale miał to być jej pierwszy rejs po morzu co
wydawało się jej szczytowym hardcorem.
Większość lubelskich żeglarzy rozpoczyna rejsy w Świnoujściu i stamtąd wypływa wprost
na zatokę pomorską ja jednak z nadmiaru ostrożności postanawiam przełamać tą tradycję. Po
odebraniu w Świnoujściu jachtu, którym jest filigranowy Carter imieniem Hipolit, kierujemy się
przez kanał Piastowski na Zalew Szczeciński. Wschodni wiatr pozwala nam na żeglugę wzdłuż toru
wodnego w kierunku Trzebieży i znajdującego się tam ośrodka szkolenia żeglarskiego. Tu
zaokrętujemy brakującego członka załogi – świeżo upieczonego sternika jachtowego
a „w cywilu” moją córkę Od tej pory będzie pełniła obowiązki pierwszego oficera, zwanego
pieszczotliwie „pierwszymi majtkami” od angielskiego first mate. Następnego dnia rano odbywam
pielgrzymkę pomiędzy bosmanem portu, urzędem celnym i placówką straży granicznej. Wszyscy są
bardzo życzliwi, ale do odwiedzenia ich przydałyby się wrotki.
jachty na czarter

jachty na czarter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jachty na czarter i podpisywanie umowy

Jachty na czarter w mazurach sprawia ogromny radość, ale zanim wyczarterujemy jacht, musimy podpisać umowę z armatorem. Wielu żeglarzy jest tak zaaferowanych wizją rejsu, że w ogóle nie czyta umowy. Takie zachowanie może okazać się bardzo kosztowne.

Jachty na czarter To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając się w morski rejs, to klauzula o holowaniu jachtu. Wiele umów zawiera zakaz holowania żaglówki, gdyż właściciele boją się o zniszczenia łódki podczas nieumiejętnego holowania. Chociaż jest to sytuacja niezwykle rzadka, może się zdarzyć, że nie damy rady sami wrócić do najbliższego portu. Wtedy niezbędne jest wzięcie jachtu na hol. Dlatego, żebyśmy czuli się bezpiecznie, warto zwrócić uwagę na ten punkt. Jachty na czarter

Jachty na czarter Powinniśmy też zapoznać się z warunkami ubezpieczenia czarter jachtu. Przede wszystkim musimy wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie, a czego nie zawiera. Może okazać się, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za coś, co nie było naszą winą (na przykład złamany maszt podczas sztormu). Nigdy też nie decydujemy się na czarterowanie nieubezpieczonego jachtu lub takiego, którego warunki ubezpieczenia są dla nas niejasne lub suma ubezpieczenia jest zbyt niska. Jachty na czarter

Do każdej umowy jachty na czarter  powinna być również dołączona lista przedmiotów, które znajdują się na jachcie. Przed wypłynięciem warto sprawdzić, czy wszystkie rzeczy z listy faktycznie znajdują się na pokładzie. Jeżeli czegoś nie ma, powinniśmy natychmiast zwrócić na to uwagę armatorowi.

Umowa o  jachty na czarter jest dokumentem, który podpisujemy własnym nazwiskiem, w związku z tym ważne jest, żebyśmy przeczytali ją punkt po punkcie i jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, natychmiast zgłaszali je armatorowi.

 

Rozmowa z armatorem na temat jachty na czarter

Jachty na czarter Nawet jeżeli żeglujmy od wielu lat, przed wyczarterowaniem nowej jachty ważna jest chwila rozmowy z armatorem. Jachty na czarter mogą być różnie.  Właściciel najlepiej zna swoje jachty i jest w stanie udzielić nam wielu informacji. Dowiedzmy się, jak jacht zachowuje się na wodzie, czyli jakim kursem płynie najszybciej, jakie prędkości rozwija, czy ma tendencje do mocnego przechylania się. Może również okazać się, że czarterowany przez nas jacht przechodził jakieś modyfikacje, na przykład ma powiększoną powierzchnię żagli i musimy wcześniej je refować, gdyż płyną na pełnych żaglach moglibyśmy doprowadzić do wywrotki.

Jachty na czarter Może się też zdarzyć, że jacht ma swoje „humory” czyli przy silnym wietrze bardzo mocno się przechyla, gorzej płynie pochylony na prawą burtę niż lewą lub jakaś część wyposażenia uporczywie omawia posłuszeństwa. Dzięki takiej wiedzy w czasie rejsu nie będziemy zaskoczeni.

Poprośmy też właściciela o kilka dodatkowych lin. Nigdy nie wiadomo, co może być nam potrzebne. Czasami, przy silnym wietrze, przydaje się dodatkowa cuma, a czasem trzeba związać szarpany silnym wiatrem żagiel.

 

Jachty na czarter – Kontrola jachtu

Nawet jeżeli armator w rzeczowy sposób opisał nam stan techniczny jachtu, przed wyruszeniem w rejs powinniśmy dokładnie obejrzeć łódkę. Szukajmy wszystkiego, co może wzbudzić nasz niepokój.

Mamy prawo do rozpostarcia każdego żagla i przyjrzenia mu się. Nawet najmniejsza dziurka przy silnym wietrze może spowodować zupełne rozdarcie żagla. Zwróćmy też uwagę, czy żagle posiadają małe linki, które służą do zmniejszenia ich powierzchni w czasie silnego wiatru. Jest to niezwykle ważne, gdyż linki te można bez problemu dowiązać w porcie, natomiast zrobienie tego na rozkołysanym jeziorze czy morzu może być trudne i bardzo niebezpieczne.

Musimy też dokładnie obejrzeć silnik i spróbować go odpalić jeszcze przy właścicielu. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek problemy, armator może nam pomóc. Później będziemy już zdani tylko na siebie.

Sprawdźmy też wszystkie liny, a szczególnie cumy. Nie mogą być przetarte ani zniszczone. Poświęćmy też chwilę na opuszczenie i wyciągnąć miecza oraz zerknijmy na wanty.

 jachty na czarter zazwyczaj wybieramy się z rodziną albo z  kumplami Jeżeli cokolwiek nas martwi, nie bójmy się pytać. A jeżeli coś nie spełnia naszych oczekiwań, grzecznie lecz stanowczo żądajmy wymiany niepewnego sprzętu, a nawet zmiany łódki. Najgorsze, co możemy zrobić, to wypłynąć w rejs niesprawnym jachtem. W najlepszym przypadku zmarnujemy sobie wakacje, w najgorszym może się to skończyć tragedią.

 

 

Jak bezpiecznie żeglować?

Żeglarstwo nie jest ryzykownym sportem. Jeżeli będziemy przestrzegać pewnych reguł i nie zapomnimy, że woda jest żywiołem, przed którym powinniśmy odczuwać respekt, wtedy nasze rejsy będą zawsze bezpieczne i udane. Jakich zasad trzeba przestrzegać podczas rejsu żaglówką?

Żeglowanie będzie bezpieczne, jeżeli zastosujemy się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie śledzić prognozy pogody. Nie należy opuszczać portu, jeżeli wieje silny wiatr, a my nie jesteśmy pewni naszych umiejętności lub wytrzymałości jachtu.

Jeżeli na niebie pokażą się ciemne chmury i wydaje nam się, że pogoda niedługo się zepsuje, powinniśmy zacząć szukać bezpiecznego schronienia oraz refować żagle. Refowanie, czyli zmniejszanie powierzchni żagli, jest doskonałym sposobem na zwolnienie prędkości jachtu oraz ułatwia nam panowanie nad łodzią w trudnych warunkach.

Żagle powinniśmy zrefować nie wtedy, gdy zaczynają robić to inne jachty, a wiatr jest już bardzo silny, ale już wtedy, gdy zaczyna nam się wydawać, że pogoda się pogarsza. Dzięki temu, gdy przyjdzie silny wiatr, będziemy żeglować bezpiecznie.

Żeglarstwo to sport dla ludzi odważnych, którzy lubią adrenalinę i odrobinę ryzyka. Pamiętajmy jednak, że musimy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Brawura i chęć imponowania innym najczęściej prowadzą do sytuacji niebezpiecznych.

Jachty na czarter – Ostrożność na pokładzie

Jachty na czarter wybierając Najważniejsze jest, aby każdy załogant wiedział, gdzie znajdują się kamizelki ratunkowe, kto posiada telefon w wodoszczelnym opakowaniu oraz gdzie szukać apteczki. Nie unikajmy również zakładania kamizelek. Róbmy to zawsze, gdy czujemy się niepewne, wiatr jest zbyt silny, fale za wysokie albo przechyły jachtu zbyt duże. Założenie kamizelki nie jest wstydem, a może uchronić nas przed utonięciem.

Jednym z najbardziej znanych żeglarskich powiedzeń jest: „jedna ręka dla ciebie, druga dla jachtu”. Oznacza to, że bez względu na to, jak ważne prace pokładowe wykonujemy, zawsze musimy trzymać się jachtu i uważać, aby nie wypaść za burtę. Zasada ta dotyczy szczególnie sytuacji, w których znajdujemy się na dziobie łódki czyli refujemy żagle, zwijamy foka lub myjemy pokład. Pamiętajmy, aby trzymać się tylko stałych elementów jachtu czyli tych, które się nie ruszają. Możemy złapać się relingów, masztu czy want, nie łapmy się natomiast żagli lub pracujących na pokładzie lin. Ograniczmy też poruszanie się po jachcie, a jeżeli wchodzimy na którąś z burt, informujmy o tym innych członków załogi. Nasze nieostrożne wejście na burtę może doprowadzić do bardzo silnego przechylenia się jachtu. Uważajmy również na przelatujący nad naszymi głowami bom. Schylajmy się przed nim i w żadnym wypadku nie próbujmy go łapać.

Cumując przy pomoście pamiętajmy, żeby nie łapać rozpędzonego jachtu rękoma. Nie wkładajmy też rąk i nóg pomiędzy łódkę a pomost. Do ochrony burt jachtu przed porysowaniem o keję powinny służyć odbijacze, a nie nasze ręce.

 

Jachty na czarter Co zabrać ?

Spakowanie się na rejs to nie lada sztuka. Bagaż musi być nieduży, ponieważ na łódce nie ma zbyt wiele miejsca na schowanie swoich rzeczy. Musimy jednak pamiętać o kilku niezbędnych przedmiotach, bez których żeglowanie może być bardzo uciążliwe.

 

W co się spakować czarter na jachty?

Nasz bagaż nie powinien być zbyt duży, gdyż na jachcie nie będziemy mieli miejsca na schowanie dużej ilości rzeczy.

Ważna jest jednak nie tylko wielkość bagażu, lecz także to, w co się spakujemy. W żadnym wypadku nie możemy wziąć ze sobą walizki na kółkach ani plecaka ze stelażem. Zajmują one zbyt wiele miejsca i nie zmieszczą się na większość łódek. Powinniśmy spakować się w coś, co po wypakowaniu naszych rzeczy można złożyć i schować tam, gdzie nie będzie przeszkadzało.

Najlepsze są do tego specjalne worki żeglarskie. Jednak doskonale nada się również zwykła torba podróżna, jednak tylko taka bez usztywnionego dna. Dobrze sprawdzi się też plecak bez stelaża.

 

Czarter na jachty Odzież

JACHTY NA CZARTER – Jeśli wybieramy się na Mazury czarter na jachty, musimy liczyć się z dużą zmiennością pogody. Nawet jeżeli prognozy zapowiadają bezchmurne niebo i dużo słońca, nie możemy zapominać o kilku ciepłych rzeczach, gdyż noce nad wodą potrafią być bardzo zimne. Poza tym na jeziorze zawsze jest troszkę chłodniej niż na lądzie.

Musimy też pamiętać o czymś chroniącym nas od deszczu i wiatru. Można zainwestować w drogą, nieprzemakalną i przeciwwiatrowa kurtkę, jednak dobrze sprawdzi się też gumowy sztormiak, który można nabyć nawet w supermarkecie. Musimy jednak pamiętać o zabraniu pod niego ciepłego swetra.

Kobiety, które całe lato chodzą w sukienkach, powinny zabrać ze sobą chociaż jedną parę krótkich spodni. Podczas rejsu cały czas jesteśmy w ruchu. Musimy stawiać żagle, ciągnąć za liny, a nawet zmywać pokład. Wykonywanie takich zadań w sukience jest bardzo niewygodne, a często również niebezpieczne. Jachty na czarter

Pakując się na żagle, powinniśmy pamiętać o zasadzie, żeby zabrać zawsze o jedną rzecz więcej niż wtedy, gdy wybieramy się na normalne wakacje.  Na jachcie bowiem nie zawsze jest szansa na zrobienie prania, a wilgoć sprawia, że ciepłe ubrania szybko stają się mokre.

 

 

Jachty na czarter co jeszcze spakować?

Na żagle zabieramy ze sobą to wszystko, co zwykle pakujemy na wyjazd biwakowy, a więc: latarkę, scyzoryk, mały zestaw narzędzi i śpiwór. Możemy również zaopatrzyć się w małą poduszeczkę.

Nie możemy zapomnieć o kremie z filtrem, nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych. Dobrze jest także zabrać rękawiczki, które ułatwią nam pracę przy linach.

Nawet jeżeli pogoda zapowiada się pięknie, powinniśmy wziąć cieplejszy szalik i czapkę, gdyż na jeziorze może naprawdę silnie wiać.

Musimy zaopatrzyć się również w podręczną apteczkę. Nie może w niej zabraknąć dużej ilość bandaży, wodoodpornych plastrów oraz wody utlenionej. Dobrze, żeby znalazł się w niej również lek na chorobę morską, coś na gorączkę i zatrucie pokarmowe.

Jachty na czarter warto również zabrać ze sobą nieprzemakalne opakowanie na telefon. Komórkę powinniśmy mieć zawsze przy sobie, gdyż w razie wywrócenia jachtu będziemy mogli bez problemu wezwać pomoc.

Czego nie zabierać czarter na jachty ?

Lepiej nie zabierać ze sobą czarter na jachty rzeczy, które nie lubią kontaktu z wodą. Droga komórka, nowoczesny aparat fotograficzny, laptop czy ulubione książki muszą być dobrze zabezpieczone, najlepiej w nieprzemakalne opakowania. Większość kadłubów łódek nie jest szczelna i woda łatwo dostaje się we wszystkie zakamarki żaglówki.

Na łódkę nie warto również zabierać żadnych cennych rzeczy. Droga biżuteria, piękne kolczyki czy zegarki lepiej zostawić w domu. Po pierwsze: większość łódek ma bardzo kiepskie zamknięcia, które nie stanowią najmniejszej trudności dla złodzieja. Po drugie: w czasie rejsu cenna biżuteria łatwo się gubi.

 

Żeglarstwo i alkohol pod czas czarter na jachty

Żeglarstwo, jak każdy sport, wymaga pewnych wyrzeczeń. Podczas rejsu nie powinniśmy spożywać alkoholu ani przyjmować silnych leków. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, czym może skutkować nieprzestrzeganie tych zasad.

 

Alkohol

Przepisy żeglarskie stanowią, że trzeźwa musi być tylko osoba sterująca jachtem. Stan trzeźwości sternika może zostać w każdej chwili skontrolowany.

Jednak w praktyce rzadko zdarza się, że przez cały rejs tylko jedna osoba steruje jachtem. W związku z tym najlepiej jest, jeżeli nikt z załogi nie spożywa alkoholu zarówno w trakcie rejsu, jak i bezpośrednio przed wypłynięciem.

Jachty na czarter – Jeżeli na jachcie wydarzy się jakiś wypadek, wtedy odpowiedzialna jest osoba, która w danej chwili sterowała jachtem i to ona musi być trzeźwa. Jednak cała załoga może być pociągnięta do odpowiedzialności za to, że wyraziła zgodę na prowadzenie łódki przez pijanego sternika. Chociaż żeglowanie z piwem w ręku jest częstą praktyką, to jednak pływanie w stanie nietrzeźwości może być bardzo kosztowne. Prowadzenie jachtu pod wpływem alkoholu jest traktowane tak samo, jak kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu. Za takie przewinienie grozi wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności. Jachty na czarter

Niektóre portowe puby żeglarskie zainwestowały nawet w alkomaty, dzięki czemu każdy żeglarz może sprawdzić stan swojej trzeźwości.

 

 

Największy ekskluzywni jacht żaglowy na mazurach Twister 36 Giżycko

jachty na czarter video

Standardowe modele Twistera 36 pływają “bokiem” przy słabych wiatrach, ponieważ Twister 36 bez przechyłu nie ma “powierzchni bocznej”, która pozwala mu pływać ostro na wiatr.

Powód jest bardzo prosty, posiada on hydro – skrzydła zamiast standardowego miecza. W związku z powyższym bez przechyłu powierzchnia boczna Twistera 36 jest tak mała, że ma mocny dryf, który przy kursie bajdewind robi z niego “mydelniczkę” udającą jacht żaglowy.Czarter jachtu Giżycko

 

MAXUS 33 czarter na jachty

Maxus 33 projektu Jacka Daszkiewicza jest pierwszą konstrukcją stoczni Northman. Jacht podczas swojej premiery na Boatshow 2007 zdobył Złoty Medal Targów. W pierwszym sezonie sprzedaży Maxus 33 spotkał się z bardzo dobrym odbiorem zarówno klientów czarterowych jak i armatorów indywidualnych, a testy na wodzie potwierdziły jego korzystne właściwości nautyczne.

Jacht dostępny jest zarówno w wersji balastowej jak i mieczowej. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań układu sterowego i napędowego.

W wersjach mieczowych (typowo mazurskich) Maxus 33 jest wyposażony w obrotowy ster głębinowy. Układ napędowy stanowi sinik stacjonarny (linia wału lub s-drive), ale w opcji stocznia proponuje również silnik przyczepny zamontowany w studzience. W wersji balastowej (skierowanej przede wszystkim na akweny morskie), preferowane rozwiązanie to silnik stacjonarny i ster głębinowy z kołem sterowym. Dla usprawnienia manewrów portowych polecany jest  montaż steru strumieniowego.

Przestrzenne wnętrze, z dużą wysokością stania gwarantuje zachowanie niemal hotelowych warunków. Pokład jachtu wyróżnia obszerny kokpit zapewniający przestrzeń nawet wieloosobowej załodze. Został on przystosowany do zamontowania wszelkich elementów i patentów, usprawniających wygodę użytkowania na różnych akwenach. Szerokie półpokłady z handrelingami na nadbudówce umożliwiają wygodną i bezpieczną komunikację.

MAXUS 28 jachty na czarter

Zwycięzca wielu regat.

Zaprojektowany przez Jacka Daszkiewicza, uzupełnia ofertę stoczni Northman w segmencie jachtów armatorskich i czarterowych średniej wielkości. Maxus 28 wyróżnia się innowacyjną linią pokładu oraz przestronnym kokpitem i funkcjonalnym wnętrzem.

Jacht stanowi połączenie doskonałych właściwości żeglugowych z komfortem mieszkalnym. Zastosowano w nim przesunięcie środka bocznego oporu w tył (przez pochylenie pilersu i cofnięcie miecza) oraz wprowadzono niespotykany w innych modelach kształt kadłuba. Dzięki tym rozwiązaniom znacznie zyskał on na właściwościach nautycznych. Doskonałe osiągi w żegludze potwierdzają również liczne sukcesy regatowe oraz pozytywne opinie użytkowników. 

Jacht jest dostępny w różnych wariantach zabudowy. Jednostkę wyróżnia duża mesa, funkcjonalny kambuz i wygodna kabina WC.

MAXUS 26 jachty na czarter

MAXUS 26 Jacht uzupełnia ofertę stoczni w najbardziej popularnym w Polsce segmencie wielkości.

Maxus 26 jest pierwszą jednostką z nowej linii – evo, której atrybutem jest wprowadzenie wyjątkowo oryginalnego kształtu, odpowiadającego obecnym trendom na światowych rynkach. Jacht wyróżnia szczególny styl pokładu, zupełnie odmienny od znanej nam charakterystycznej „kreski” wcześniejszych maxusów. Subtelnie wydłużona powierzchnia okien i nakładek na nadbudówce oraz wyraźnie zaznaczony kant, to tylko niektóre z atutów nowego Maxusa 26. Stylistykę wnętrza cechować będzie duża swoboda wzbogacenia zabudowy.

W nowym projekcie zastosowane zostało niespotykane dotychczas rozwiązanie łączenia kadłuba z pokładem, któremu towarzyszy ciągły stopreling. Taka koncepcja niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po jachcie oraz stanowić będzie dodatkowe wzmocnienie konstrukcyjne. W Maxusie 26 spotykamy się z ciekawym zaprojektowaniem zejściówki, podobnym do stosowanego na jachtach typowo morskich. Pionową sztorcklapę przesunięto do przodu i umieszczono pomiędzy dwie tylne ściany nadbudówki, przy czym górna suwklapa, podczas zamykania wyraźnie wychodzi za sztorcklapę. Dzięki tego typu rozwiązaniu udało się powiększyć kokpit, ale również zabezpieczyć wnętrze jachtu przed dostawaniem się bryzgów wody i deszczu.

Osprzęt na pokładzie rozmieszczono w sposób optymalny dla tej wielkości jachtu. Pokład natomiast zaprojektowany został tak, aby można było bezproblemowo zamontować wszystko co wymagający żeglarz uzna za stosowne, między innymi dodatkowe blokady fałowe, elektronikę, szprycbudę, szynę foka samo halsującego, czy dodatkowe regulacje żagli.

Planowane są wersje zabudowy z układem koi 5+1 oraz 6+2. Kabina rufowa i dziobowa opcjonalnie zamykane oraz różne wersje kambuza. Opcje silnikowe: silnik przyczepny zamontowany na pantografie lub w oraz stacjonarny.

 

 Już w czasie premiery jacht zdobył Złoty Medal XVI Targów żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow oraz Tytuł Champion Jachtingu 2015

Maxus 26, jako jedyny polski jacht w kategorii „Jacht Rodzinny”, został nominowany do prestiżowej nagrody „Europejski Jacht Rok 2016″.

 

VII Mazurskie Targi Sportów Wodnych jachty houseboaty jachty żaglowe jachty motorowe szybkie łodzi

GIŻYCKO MAZURY 2015 JACHTY ŻAGLOWE WYPOCZYNEK KRAINA TYSIĄCA JEZIOR

TANGO 780  CZARTER  PREZENTACJA JACHTY MAZURY

Nautika 1000,  Czarter jachtów Mazury GIŻYCKO , Czarter bez patentu, Czarter bez uprawnień

Mazury jachty czarter wypoczynek turystyka  – odc.2 Giżycko

Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy Hotel Helena

Port ROYAL JACHTY NA MAZURACH